27.10 I 13.00 – 15.00
Scena Robocza, ul. Wroniecka 6
27.10.2024 (niedziela), godz. 13:00 – 15:00
Warsztaty. Skomponuj swoje miasto
miejsce: Scena Robocza, ul. Wroniecka 6
wiek uczestników_ek 16 +
Uwaga! Ograniczona liczba uczestników.
Obowiązują zapisy: hello@poznandesignfestival.pl
Prowadząca: Dominika Dopierała
Bazując na relacjach uczestników otwartej sesji muzyki „Ile dźwięków mieści miasto?”, która odbyła się podczas letniej edycji Poznań Design Festiwalu oraz własnych doświadczeniach, osoby uczestniczące podejmą się projektowania przestrzeni miejskiej za pomocą dźwięku i muzyki. Nie ingerując w infrastrukturę miejsca sesji, zajmą się zagospodarowaniem jego przestrzeni dźwiękowej. Celem kompozycji i improwizacji muzycznych moderowanych przez muzykoterapeutkę będzie skupienie się na odkrywaniu miasta z perspektywy twórcy_czyni jego kompozycji dźwiękowej. Powstałe w spontaniczny sposób utwory mogą stać się inspiracją w dalszym projektowaniu fizycznej przestrzeni miasta.
Jednym z motywów przewodnich warsztatu będzie pojęcie ‘muzycznego azylu’, który zaproponowała socjolożka Tia DeNora. Koncepcja mówi o poczuciu bezpieczeństwa, które pojawia się pośród muzykujących i uważnych na siebie osób. Analogicznie rozwinięty zostanie wątek azylu miejskiego opierającego się na relacjach między ludźmi, którzy wypełniają miasto zdarzeniami i tworzą jego historię.
Na podstawie doświadczeń dźwiękowo-muzycznych osoby uczestniczące wspólnie zastanowią się nad koncepcją ‘slow space’ – przestrzeni nie tyle cichej i wolnej, co wzbudzającej uważność na doświadczenie własne i innych osób ją tworzących. Podczas sesji do dyspozycji będą instrumenty akustyczne, etniczne oraz elektroniczne takie jak: bębny djembe, pianino, gitara, ukulele, tongue drum, drobne instrumenty perkusyjne oraz looper. Udział w sesji nie wymaga umiejętności gry na instrumentach czy śpiewu.
Dominika Dopierała – muzyk i certyfikowana muzykoterapeutka pracująca pod stałą superwizją. Absolwentka studiów licencjackich w katedrze fortepianu w Royal College of Music oraz studiów magisterskich w Nordoff-Robbins Music Therapy Centre w Londynie. Jest autorką publikacji z zakresu muzykoterapii, prelegentką konferencji, prowadzi szkolenia i superwizje dla muzyków, muzykoterapeutów i specjalistów z dziedzin pokrewnych. Od ponad dziesięciu lat Dominika zdobywa doświadczenie w pracy muzykoterapeutycznej z różnymi grupami społecznymi i wiekowymi: osobami z niepełnosprawnościami, z doświadczeniem uchodźczym oraz dorosłymi w kryzysie zdrowia psychicznego i bezdomności. Od 2016 roku związana jest z poznańskim domem dziecka, w którym tworzy zespoły muzyczne z dziećmi i młodzieżą. W 2016 roku Dominika założyła Fundację Nordoff Robbins Polska wspierającą rozwój dziedziny muzykoterapii w Polsce. W ramach Fundacji prowadzi otwarte sesje muzyki, które są okazją do spotkań niezwiązanych ze sobą grup społecznych. Celem sesji prowadzonych w przestrzeniach publicznych jest budowanie poczucia więzi wśród lokalnych społeczności, a także edukacja społeczeństwa na temat różnorodności jego członków i członkiń.